Jak im możesz pomóc?


W trakcie długiego stania i siedzenia ( np. w pracy, podczas podróży samochodem ) zrób sobie przerwę, rozprostuj nogi, przejdź się, kilka razy stań naprzemiennie na piętach i palcach. Podczas długiego stania przestępuj z nogi na nogę. Te czynności pobudzą przepływ w naczyniach żylnych tym samym zmniejszą zastój krwi, obniżą ciśnienie w przepełnionych żyłach i ograniczą ryzyko powstania zmian zakrzepowych.

Używaj luźnej bielizny, wygodnego obuwia na płaskim obcasie ( wysoki obcas upośledza pracę pompy mięśni łydki ), wygodnego krzesła w pracy ( które nie uciska na uda ).

Nie zakładaj nogi na nogę.

Śpij z lekko uniesionymi nogami

Jeżeli jest to tylko możliwe - chodź boso

Utrzymuj prawidłową wagę ciała, rzuć palenie.

Nie przegrzewaj nóg. Unikaj gorących kąpieli, długiego wygrzewania na słońcu czy w solarium, sauny, nie depiluj nóg gorącym woskiem, nie grzej nóg przed kominkiem.

Pilnuj aby twój organizm był zawsze dostatecznie nawodniony. Odwodnienie, środoki antykoncepcyjne nie tylko przyspieszają pojawienie sie żylaków ale zwiększają ryzyko zakrzepicy.

Nie unikaj ruchu. Bieganie, pływanie, jazda na rowerze, taniec, poprawiają krążenie i wzmacniają pompę mięśniową łydki.
Najbardziej wskazane jest pływanie, które łączy trening mięśni z hydroterapią.

Letnie kąpiele - stosuj kapiele z naparu z kwiatów kasztanowca, nagietka, arniki, skrzypu polnego. Dobre efekty przynosi kąpiel z naparem z liści żywokostu. Na obrzęki pomaga kąpiel z naparem z liści rozmarynu.

Masaże - masuj nogi pod koniec dnia od palców stóp do pachwin. Szczególnie polecamy masowanie używając żelu (Lioton 1000, Venoruton)

Stosuj dietę niskokaloryczną, bogatowłóknikową, z dużą ilościa warzyw, owoców, pełnoziarnistego pieczywa. Wprowadź do diety otręby, czosnek oraz owoce zawierające tzw. uszczelniacze ścian żylnych czyli czarne porzeczki, wiśnie, morele, ciemne winogrona.

Ureguluj wypróżnienia. Jeżeli masz problem z zaparciami skonsultuj z lekarzem stosowanie środków przeczyszczających.
 

Początek strony