I.ETAP - KONSULTACJA - BADANIE DUPLEX-DOPPLER USG

Sukces leczenia zawsze zależy od prawidłowo postawionej diagnozy. Dlatego pierwsza wizyta składa sie z dwóch części.

1. pierwsza część- a) szczegółowa rozmowa z lekarzem w trakcie której zadane zostaną pytania odnośnie:

  • czasokresu występowania zmian (zarówno defektów kosmetycznych jak również dużych patologii żylnych)
  • charakteru dolegliowści bólowych (kurcze, pieczenia, mrowienia)
  • obecności obrzęków
  • czynników ryzyka (doustna antykoncepcja, hormonalna terapia zastepcza, ciąże i porody, charakter pracy itd.)
  • obecności patologii żylnych w rodzinie
  • chorób towarzyszących

2. druga część – badanie duplex-doppler USG które umożliwia bardzo precyzyjne określenie przyczyny dolegliwości ( dokładne zbadanie aparatu zastawkowego w układzie powierzchownym i głębokim, ustalenie miejsca refluxu żylnego oraz stopnia nasilenia, obecność zmian zakrzepowych itp.)

Po zakończeniu badania lekarz proponuje stosowne leczenie. Jeżeli pacjent kwalifikuje się do zabiegów skleroterapii dobierane zostają odpowiednie pończochy uciskowe. Przedstawiany zostaje plan leczenia ( orientacyjna ilość sesji i metoda obliteracji, ) i ustalany jest termin pierwszego zabiegu.

II ETAP - SESJE SKLEROTERAPII

W trakcie pierwszej sesji przed przystąpieniem do zabiegów obliteracji pianką wykonujemy pacjentom badanie echo serca (dotyczy leczenia dużych patologii żylnych- badanie jest bezpłatne). Daje nam to gwarancję bezpieczeństwa dużych zabiegów.

  • Każdy pacjent przed zabiegiem jest poinformowany o przeciwwskazaniach do zabiegów i ewentualnych skutkach ubocznych.
  • Pojedyncza sesja trwa od 30 – 45 min. Zabiegi są wykonywane przy użyciu bardzo cienkich igieł (cieńsze od igieł insulinowych) dzięki czemu są praktycznie bezbolesne. Nieco większych igieł używamy do skleroterapii pianka pod kontrolą USG.
  • Po każdej sesji zakładamy pacjentom pończochy uciskowe które pozostają na nogach bez przerwy ( dzień i noc ) na 2 do 4 dni ( czas zależy od zaawansowania leczonych patologii żylnych i podawany jest pod koniec sesji). Po tym okresie pończochy zdejmujemy na noc do spania , ubieramy na dzień zakładając je rano przed wstaniem z łóżka ( kąpiel najlepiej planować w godzinach wieczornych natomiast rano jeszcze w łóżku zakładamy pończochy).
  • Po każdej sesji pacjent powinien spacerować od 35 – 45 min.
  • W trakcie pierwszych dni wskazana jest podwyższona aktywność ( spacery ) . Niekorzystne jest pozostawanie na dłuższe okresy w bezruchu ( siedzenie, stanie )
  • W trakcie leczenia nie zmieniamy trybu życia ( tzw. walk-in walk-out procedurę) i aktywności fizycznej, możemy chodzić do pracy, wykonywać zwykle codzienne czynności. Przeciwwskazane jest wykonywanie ciężkich ćwiczeń fizycznych ( siłownia , podnoszenie przedmiotów o wadze ponad 7 kg) oraz przegrzewanie nóg.

Kolejne sesje obywają się w 1- 3 tygodniowych odstępach.

III etap - dalsza obserwacja pacjentów.

Po zakończonym leczeniu pacjent umawiany jest na wizytę kontrolną za ok.3 miesiące. Oceniany jest wówczas pełny efekt leczenia, wykonujemy kontrolne badanie duplex – doppler USG i ustalamy zalecenia na przyszłość.

Kardiologiczno Internistyczny Specjalistyczny Gabinet Lekarski Rafał Witkowski